Betegen ne vidd közösségbe! – 8+1 intő jel gyermekorvosi tapasztalat alapján
1. 37 fok feletti hőemelkedés esetén már ne vigyük a gyereket közösségbe!
Mit jelent a láz? Mikortól lázas a gyerek? A láz a szervezet egyik legfontosabb jelzőrendszere. Lázcsillapításról ugyan csak 38,5 C fölött beszélünk, de már a reggeli hőemelkedés is jelzés értékkel bír. A legtöbb közösségben kezdődő betegség akkor fertőz, amikor kezdődik. Általánosságban elmondhatjuk, hogy az egy hónapja köhögő Pistike kevésbé fertőz, mint a friss lázas gyerek.
2. A reggeli hőemelkedésből a legtöbb esetben délutánra, estére láz lesz! Kíméljük meg és magunkat a nappali óvodába, iskolába szaladgálástól, ahonnan a lázas gyerekeket azonnal el kell vinni általában igen rossz állapotban. Lázról: itt
3. Nátha, orrfolyás
Már a vizes orrfolyással sem illő közösségbe menni, hisz a nátha szakaszai ismerve először ugyan még csak bedugul az orr , vizes orrfolyás jön, de ez már vírusfertőzésre utal, általában ebben a szakaszban fertőz a legjobban. ezt követi a második szakasz, a zöldes-sárga váladék.
4. Kiütések
Egy-egy pötty esetében, pláne szúnyogszezonban, rovarcsípés esetén természetesen nincs gond, de figyelnünk kell a fertőző betegségekre, melyek igen jól elkülöníthetőek:
- bárányhimlő: figyelem! az oltottakon megjelenő bárányhimlő is fertőző…
- skarlát – nyelven definiálható, általában magas lázzal, jellegzetes bőrpírszerű kiütéssel jár
5. Könnyező, váladékos szem
Általában kötőhártya gyulladásra utal! Szigorúan tilos ezzel közösségbe menni, hisz itt is elmondhatjuk, hogy az első napokban fertőz leginkább. Viszkető, piros, váladékos szemmel mindenképp menjünk gyerekorvoshoz
6. Fülfájás
A fülfájást is komolyan kell venni, a közösséget ilyenkor felejtsük el. A fájdalomcsillapításon kívül, pláne magas láz mellett orvosi vizsgálat javasolt.
7. „Mondva csinált fájdalmak”
A gyerek bármilyen fájdalomra panaszkodik, figyeljünk rá. A lelki eredetű problémák feltérképezésére a legjobb módszer a figyelemelterelés. A gyermek reggel nem akar óvodába, iskolába menni, pld. hasfájásra, fájó lábra hivatkozik, próbáljuk kreatív ötlettel, a helyzetből való kizökkentéssel tesztelni. Amennyiben a figyelem elterelésre jól reagál, későbbiekben nem jelez fájdalmat, akkor nincs komoly baj. Azonban, ha nem sikerül eltérítenünk, akkor vegyük komolyan. Egy vakbél- vagy egy csipőizületi gyulladástól szenvedő gyereket nem tudunk játékra bírni.
8. Éjjeli hasmenés, hányás után semmiképp ne vigyük közösségbe a gyereket!
Levert, erőtlen, szüksége van legalább 24 órányi tünetmentességre! Nem étrendbeli, hanem mennyiségi diétát tartsunk! Egyen azt, ami jól esik, de fokozatosan és keveset. A folyadékpótlásra figyeljünk, hányás után kanalanként itassuk hűtött folyadékkal folyamatosan a gyereket! Folyamatosan romló állapot – ha több folyadékot veszít, mint amennyit bele tudunk diktálni – esetén menjünk orvoshoz!
+1
Anyai és apai ösztön! Hallgassunk a megérzésünkre, ha azt észleljük, hogy a gyerek valamiért nincs rendben, pihenésre van szüksége, akkor szánjunk rá időt, igazoljunk neki 1-1 napot! Figyeljünk rá, beszélgessünk vele, ivott-e, evett-e…. az óvodában történt-e valami, kiírás, hogy van-e fertőző betegség, de lehetséges, hogy egyszerűen egy nyugodt, otthoni, szeretetteljes napra és feltöltődésre van szüksége, ilyenkor adjuk meg neki!
Forrás: http://felelosszulokiskolaja.hu